Home Architektura Dobór odpowiedniego architekta jako źródło sukcesu projektowego domu
Architektura

Dobór odpowiedniego architekta jako źródło sukcesu projektowego domu

Budowa domu to bardzo stresująca czynność dla wszystkich, którzy czekają na ostateczny efekt. Wszystko nie zaczyna się jednak od konkretnych rozwiązań. Najpierw są marzenia, potem zderzenia z rzeczywistością i generowanie pomysłów. Nie każdy kto chce posiadać dom, wie jaki ma w istocie być i jak wyglądać. Każdy ma jakieś wyobrażenia – to jest pewne.

Nie jest jednak tak, że każdy pomysł jest możliwy do odwzorowania. Takie zdolności mają jedynie osoby wykształcone i doświadczone, współcześnie znane jako architekci. Są to ludzie, którzy pomagają wyciągnąć od inwestora wszelkie marzenia i potrzeby. Dzięki temu mogą zaprojektować dany budynek lub stworzyć projekt wnętrz Kraków, biorąc pod uwagę wymagania, możliwości i konieczności, jakie muszą się w nim znajdować. Nie jest jednak łatwo znaleźć dobrego architekta.

Dziś oczywiście jest to bardzo popularna dziedzina, której uczy się bardzo wiele osób. Nie mniej jednak stale na rynku można natknąć się na oszustów lub ludzi bez powołania, dla których projekt to kolejne zlecenie do spieniężenia. Aby uniknąć takich sytuacji, dobrze wiedzieć jaki to jest dobry architekt. Oto kilka rzeczy, które powinny go wyróżniać:

  • Najważniejsze to fakt, by był wyszkolony, wyuczony i doświadczony. Architekci są odpowiedzialni na budowie za naprawdę ogrom spraw.

    To oni zajmują się pozwoleniami, sprawdzają, czy dany budynek może mieć taki układ. Na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jeśli inspekcja budowlana stwierdziłaby nieprawidłowości – mogłoby to prowadzić do ogromnych strat finansowych. Zatrudniając więc architekta, zwróćmy uwagę na to jaką szkołę skończył, czy ma na swoim kącie jakieś porażki, czy sprawnie obraca się w temacie prawa budowlanego;

  • Dobry architekt jest obecny w internecie i nie wstydzi się reklamować swojej firmy. Jeśli jest inaczej – to nie ma czym się chwalić.

    Dziś każda firma obecna w social-mediach jest narażona na szczere opinie klientów. Jeśli sprawdzimy biuro architektoniczne pod tym względem, możemy być pewni, że jest rzetelne i wiarygodne. Świetnym źródłem informacji są także znajomi, rodzina, współpracownicy;

  • Projekt domu to bardzo skomplikowana i trudna praca do zrealizowania. Dlatego nie ma co się dziwić cennikom architektów. Jeśli są oni dziwnie tani – możemy być pewni, że projekt nie będzie wykonany prawidłowo, na niego będą stale nanoszone poprawki – a sama budowa się wydłuży nawet o kilka miesięcy (co najmniej).

    Dlatego dobrze jest szukać tych ze średniej i wysokiej półki cenowej. Dobrze jest też spojrzeć na poprzednie realizacje i ocenić, czy są oni zbliżeni poczuciem estetyki do naszych wyobrażeń o domu.

.

Author

Gryzer