Home Dodatki odzieżowe Szale, apaszki, chusty – dodatki wizualne o praktycznym znaczeniu
Dodatki odzieżowe

Szale, apaszki, chusty – dodatki wizualne o praktycznym znaczeniu

Różnorodne dodatki odzieżowe, które można spotkać na rynku cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy chce wyglądać w miarę możliwości lepiej i tym samym cieszyć się akceptacją swoją oraz otoczenia. Dzisiaj konsumenci mają bardzo szerokie pole manewru i mogą wybierać spośród różnorodnych produktów. Nie brakuje wśród nich rzecz jasna takich artykułów jak szale, apaszki czy chusty. Są to bardzo popularne dodatki wykorzystywane przez kobiety oraz mężczyzn, którym można nadawać rozmaitą formę. Kolory, wzory, rozmiary – odmienności w tym zakresie jest naprawdę wiele. Trzeba jedynie zdecydować na jeden z modeli, który w danym momencie nam odpowiada i rzecz jasna mieści się w granicach naszych estetycznych preferencji. Szale to dodatki odzieżowe, które przydają się głównie jesienią i zimą, a więc wtedy, kiedy temperatury są niskie i wymaga to sięgnięcia po odpowiednie elementy ubioru.

Ciepły szal skutecznie chroni naszą szyję i drogi oddechowe przez wyziębieniem, które może skutkować rozmaitymi dolegliwościami. Poza tym trafnie dobrany szalik ma też znaczenie estetyczne i może świetnie uzupełniać nowoczesne, jak i bardzo klasyczne stylizacje. Typowe materiały, z których wykonywane są szale to wełna, przędza akrylowa czy poliestrowa. Można jednak spotkać szale gładkie i z reguły jednolite kolorystyczne, które zakłada się zwykle do eleganckich męskich zestawów garniturowych, wyjściowych garsonek damskich czy sukienek. Gama chust, apaszek i bandan na różne okazje i o różnych cechach Apaszki są z kolei dodatkiem zwykle utożsamianym z kobietami, jednakże nie zawsze takie myślenie jest słuszne. Jak się bowiem okazuje, istnieją również męskie apaszki, które mogą zastępować krawat czy muchę. Nie cieszą się one bardzo dużą popularnością, jednakże są panowie, którzy po nie sięgają. Wyroby tego typu określa się mianem fularów.

Występują w różnych wariantach kolorystycznych, bywają wzorzyste. Szyte z jedwabiu oraz z tkanin syntetycznych zaliczają się do klasyki męskiej mody. W Polsce nie są noszone powszechnie, jednakże występują częściej w modowym krajobrazie państw anglosaskich czy też we Francji i we Włoszech. Nie brakuje rzecz jasna apaszek i chust damskich, które można swobodnie łączyć z różnymi stylizacjami i zestawami odzieżowymi. Część z nich może też z powodzeniem spełniać funkcję lżejszego szala. Większe chusty można traktować jako narzutki, którymi panie chętnie okalają swoje ramiona i kark w chłodniejsze wieczory. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w obecnej sytuacji pandemicznej na rynku pojawiają się też warianty szalików czy apaszek, które mogą być używane również do zasłaniania ust i nosa – rzecz jasna w celu ograniczenia potencjalnej transmisji wirusów. Doskonale pod tym kątem mogą sprawdzić się bandany, za pomocą których można zasłonić gardło przed chłodem, ale także twarz i usta.

Bywają szyte z różnych tkanin i często do dzianiny dodawane są składniki zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów, na przykład jony srebra.

wałki grzewcze

Author

Gryzer