Home Architektura Czy umiemy docenić budownictwo?
Architektura

Czy umiemy docenić budownictwo?

To, że otacza nas bardzo wiele różnych budowli, że przebywamy w nich i korzystamy z ich dobrodziejstw nie zawsze oznacza, że potrafimy je docenić z punktu widzenia jakości architektury. Nasze zdolności poznawcze w tym zakresie są generalnie dość ograniczone i naprawdę potrzeba nieco wiedzy i doświadczenia, aby móc rzetelnie ocenić, czy dany budynek lub świątynie są perełką, czy może wręcz przeciwnie.

Równocześnie jednak każdy człowiek ma coś, co można określić mianem naturalnego wyczucia piękna. Niektórzy myśliciele zaliczają nawet tę wrażliwość estetyczną jako jedno z naturalnych praw przyrodzonych każdemu człowiekowi.

Dlatego właśnie nawet kompletni laicy spoglądając na jakąś budowlę stwierdzają, że jest ona brzydka i odpychająca. Specjaliści zapewne się z nimi zgodzą, równocześnie będą potrafili uzasadnić w bardzo konkretny sposób, z czego ta brzydota wynika.

Piszemy o tym po to, aby nasi czytelnicy nie bali się mówić tego, co myślą – i aby nie bali się oceniać tego, co widzą. Wszyscy bowiem mamy do tego prawo.

Architekt wnętrz Piaseczno budynek.naukowe.waw.pl

Author

Gryzer