Home Architektura Czym zajmuje się architekt?
Architektura

Czym zajmuje się architekt?

Budowa domu to spore wyzwanie, choć na całe szczęście nie wszystkim musimy zająć się sami. Po drodze możemy bowiem współpracować z szeregiem specjalistów, którzy pomogą nam wybudować idealny dom. Wśród nich jest również architekt – nie każdy jednak wie czym tak w zasadzie się on zajmuje. Przede wszystkim architekt powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, dzięki któremu będzie w stanie pracować na wysokim poziomie. Jest on odpowiedzialny za stworzenie projektu domu, a więc w dużej mierze za ostateczny kształt budynku. Dobrze jest więc wiedzieć jak i gdzie znaleźć dobrego architekta. Dobry architekt to specjalista, który zajmuje się projektowaniem różnego rodzaju budynków, w tym także domów. Decydując się na budowę własnego lokum mamy do wyboru albo skorzystanie z gotowego projektu (w tym przypadku wybór jest ogromny), albo też stworzenie projektu od zera właśnie z pomocą architekta. Nasza współpraca z nim zaczyna się więc przede wszystkim od konsultacji, dzięki którym jesteśmy w stanie ustalić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące szczegółów przygotowanego projektu.

Ustala się więc na przykład kosztorys, ale też wskazuje się na pewne potrzeby czy nasze własne pomysły.

Jak dobrze współpracować z architektem?

Architekt zanim stworzy projekt domu musi posiadać wszystkie potrzebne informacje związane z samym przedsięwzięciem. Zanim jeszcze rozpocznie więc pierwsze szkice czy rysunki konieczne jest sprawdzenie, czy przygotowywany projekt jest wykonalny oraz jak będzie to wszystko wyglądało od strony finansowej. Dopiero potem możliwe jest przejście do kolejnego etapu jakim jest właśnie sporządzenie szkiców oraz przygotowanie właściwego już projektu, wedle którego będzie odbywała się budowa. Niezwykle istotne jest więc złapać z architektem dobry kontakt, aby być w stanie przekazać mu wszystkie nasze przemyślenia. W związku z tym warto postawić na takiego specjalistę, który może pochwalić się nie tylko wiedzą, ale też bardzo wysokimi kompetencjami. Warto sprawdzić jego portfolio i poprzednie projekty. Ważne jest bowiem, aby zyskać pewność, że zostawiamy projekt domu w dobrych rękach. Pamiętajmy również, że architekt może też często reprezentować klienta podczas zawierania różnego rodzaju umów dotyczących budowy.

Dodatkowo, w trakcie prac będzie też stanowił tak zwany nadzór autorski, sprawdzając w ten sposób, czy wszystkie prace budowlane wykonywane są zgodnie z projektem domu.

projektant wnętrz warszawa

Author

Gryzer