Home Dodatki odzieżowe Dodatki patriotyczne w odzieży – moda czy coś więcej?
Dodatki odzieżowe

Dodatki patriotyczne w odzieży – moda czy coś więcej?

Czasami w świecie odzieży i nie tylko w nim pojawiają się trendy, które zaczynają się wyraźnie zaznaczać. Nie ma w tym nic dziwnego – stanowi to całkiem naturalną konsekwencję tego, że ludzie poszukują dla siebie optymalnych rozwiązań w zakresie stroju, chcą też świadomie i elastycznie kształtować własny wizerunek. Skoro to jasne i nie ma co do tego sporu, to jednocześnie mamy prawo pochylać się nad konkretnymi zjawiskami i trendami, które występują na rynku. Od dobrych kilku lat można zauważyć bardzo wyraźny zwrot zwłaszcza młodszych osób w kierunku dodatków odzieżowych o charakterze patriotycznym i narodowym. Jest to relatywnie świeży trend, który znajduje się w dość mocnej opozycji do tego, co w modzie dominuje od lat.

Z czego to wynika i jakie są perspektywy dla tego nurtu? Motywy patriotyczne znalazły się między innymi w świecie mody ulicznej. Generalnie rzecz biorąc streetwear stanowi bardzo ciekawą i dynamiczną sferę, w której naprawdę wiele się dzieje, gdy mowa o wszelkiego rodzaju akcentach i motywach. Długi czas moda uliczna była kojarzona z subkulturami, które ukształtowały się w krajach anglosaskich. Swoje specyficzne stroje mieli puncy, a także skini, pojawiły się też motywy typowe dla wielbicieli metalu czy motocykli. Wszystko to było często powiązane z określonymi nurtami w muzyce, jak również z deklaracjami ideowymi – lewicowymi, jak też prawicowymi.

Trudno przechodzić obok tego obojętnie. Historia i patriotyzm a bieżąca moda Dodatki odzieżowe mające patriotyczny wydźwięk w polskich realiach wynikają do pewnego stopnia z dość silnej aktywności środowisk kibicowskich, które w Polsce mają zwykle narodowy odcień ideowy, budząc przy tym wiele kontrowersji związanych z chuligańskimi wybrykami, do których także dochodzi – nierzadko w kontekście narodowych manifestacji. Jednakże to tylko jeden z aspektów. Trendy patriotyczne pojawiają się również w środowiskach związanych z hip-hopem oraz innymi gatunkami muzycznymi. Przejawia się to między innymi w utworach gloryfikujących Powstanie Warszawskie czy walkę tak zwanych Żołnierzy Wyklętych w okresie stalinizmu.

To te specyficzne momenty, kiedy świat mody i trendów w dodatkach odzieżowych splata się z wielką historią – bywa tak jednak również w innych krajach. Innym bardzo popularnym motywem patriotycznym w odzieży i dodatkach jest husaria. Ta wyjątkowa w skali świata polska formacja wojskowa przeżywa dziś swoisty renesans, budząc podziw oraz zainteresowanie. Poniekąd jest coś bardzo budującego w fakcie, że wzorcami postaw dla młodych osób stają się osoby zasłużone dla oręża w ubiegłych wiekach czy dekadach. Jednakże nie da się nie odnieść wrażenia, że przynajmniej część młodzieży noszącej ubrania z motywami Polski Walczącej czy husarii nie do końca rozumie historyczne niuanse.

Moda nie zawsze idzie w parze ze świadomością, choć z pewnością jest to interesujący trend, którego nie da się zignorować. Dodatki odzieżowe z takimi motywami są spotykane dość często i to fakt.

modaservis.pl

Author

Gryzer