Każdy kto podejmował się budowy domu dobrze wie, że w całym tym procesie spotyka się różnego rodzaju dylematy i ciężkie decyzje. Bardzo ważnym aspektem już na samym początku całego przedsięwzięcia jest wybór projektu domu. Jest to z pewnością dość wygodna forma projektowania naszego nowego lokum, gdyż dostępnych jest mnóstwo gotowych już projektów, które możemy dostosować do swoich własnych potrzeb. Takie rozwiązanie to więc bardzo dobry pomysł dla tych, którzy chcą w miarę szybko mieć projekt domu, choć z drugiej strony tam szeroki wybór może niekiedy przyprawić o ból głowy. Warto więc wiedzieć jak wybrać dobry projekt domu.
W tym celu musimy bowiem wziąć pod uwagę szereg różnych cech i aspektów. Wśród nich choćby parametry domu, w tym przede wszystkim powierzchnia domu. Rozważmy przy tym, ile miejsca będziemy potrzebować teraz, a ile być może także w przyszłości kiedy możemy potencjalnie powiększyć naszą rodzinę. Warto też pomyśleć o tym jakie konkretnie pomieszczenia powinny znaleźć się w naszym nowym lokum – osoby, które lubią i planują pracować w swoich własnych czterech ścianach nie mogą zapomnieć o oddzielnym pomieszczeniu, które to będzie swego rodzaju gabinetem i miejscem naszej codziennej pracy.
Architektura domu, czyli wybieramy projekt domu
Bardzo ważną kwestią związaną z projektowaniem przestrzeni w domu jest także ilość kondygnacji.
Jest wiele zalet domów parterowych – są one przede wszystkim wygodne, gdyż po takim domu łatwiej się poruszać, a brak schodów to duże ułatwienie szczególnie dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Z drugiej strony, co najmniej dwie kondygnacje domu nie wymagają aż tak dużej powierzchni zabudowy, dzięki czemu inwestor zyskuje po prostu więcej miejsca i może zbudować sporych rozmiarów dom nawet na stosunkowo małej działce. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że tego typu budynki są z reguły nieco droższe w budowie. Przy wyborze projektu domu musimy także uwzględnić takie rzeczy jak piwnica czy garaż. Z punktu widzenia architektury domu bardzo istotna jest także sama bryła budynku – niektóre projekty proponują dość skomplikowane bryły, które jednak wyglądają niezwykle okazale.
Z drugiej strony im bardziej skomplikowana bryła, tym bardziej skomplikowana także konstrukcja. Z tego też powodu większość osób decyduje się na proste bryły i stawia na projekty, gdzie rzuty kondygnacji przypominają kwadrat albo też niezbyt wydłużony prostokąt.